Nieuwsbrief LSR april 2010


Vervolg meldactie AWBZ april

Zorgen over de AWBZWaarschijnlijk heeft u gemerkt dat veel in de AWBZ is veranderd. Is dat ook in uw situatie zo? Vindt u dat het beter of slechter is geworden? Graag willen we van u weten wat de veranderingen voor u (of iemand in uw directe nabijheid) betekenen. Doe mee aan de meldactie 'veranderingen AWBZ'.

De cliëntenorganisaties onderzoeken twee jaar lang wat de veranderingen concreet betekenen in het leven van mensen die zijn aangewezen op AWBZ-zorg. Het LSR neemt deel als lidorganisatie van de CG-Raad en het Platform VG. .

Resultaten meldactie
U kunt uw ervaringen nog steeds melden. De ervaringen die u en andere mensen aan ons melden zijn belangrijk. De resultaten worden gebruikt om belangrijke signalen door te geven aan de politiek. Deze meldactie is de derde in een reeks van vier. Heeft u al eerder gereageerd, dan nodigen we u uit om ook deze vragenlijst in te vullen.

Uit de eerste twee meldacties vorig jaar bleek dat veel mensen grote problemen hebben. Zo is het vaak onduidelijk waar mensen vervangende hulp kunnen krijgen. Ook raken mantelzorgers overbelast. De uitkomsten zijn in een rapport verwerkt en voorgelegd aan staatssecretaris Bussemaker.

Uitkomsten eerste meldactie

Uitkomsten tweede meldactie

Melden via website of telefoon

Heeft u te maken met de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ)?

  • Vul hier de vragenlijst in. Invullen duurt ongeveer 15 minuten.
  • Wilt u liever iemand spreken? Bel dan naar de helpdesk van het LSR: 030 - 299 00 04. De helpdesk is bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag van 10 uur tot 16 uur. Uw verhaal blijft anoniem.

Deel uw ervaringen met het zorgkantoor

Voor de regio’s Zuid-Holland Noord en Amstelland en de Meerlanden, organiseert zorgkantoor Zorg en Zekerheid in Leiden een bijeenkomst voor de cliëntenraden van de door haar gecontracteerde instellingen. Het zorgkantoor wil graag het gesprek aangaan met cliëntenraden over de kwaliteit van zorg, gezien door de ogen van de cliënt, en gesignaleerde knelpunten in het zorgaanbod. In de bijeenkomst wordt aandacht besteed aan de rol van kwaliteit bij zorginkoop en de kaders voor verantwoorde zorg. Daarnaast wordt aan de hand van vragen met cliëntenraden gesproken over de ervaren kwaliteit van zorg.

De bijeenkomst vindt plaats op donderdag 29 april van 12.30 tot 15.30 bij Zorg en Zekerheid, Haagse Schouwweg 12 in Leiden. Bent u lid van de cliëntenraad bij een instelling in een van de regio’s Zuid-Holland Noord of Amstelland en de Meerlanden, dan kunt u zich opgeven voor deze bijeenkomst bij het secretariaat Zorg, bij voorkeur per mail secretariaat.zorg@zorgenzekerheid.nl (of via telefoonnummer 071-582 58 81 Dorian Nijman).


Sterker staan met Opsterk

Een sterkere positie voor de cliënt bij het maken van het zorgplan en meer grip op het werken met het zorgplan, dat is het doel van het project Opsterk. Organisaties in de gehandicaptenzorg werken onder die noemer nu ruim een jaar samen om cliënten een beter ondersteunings- of zorgplan te geven.

Het afgelopen jaar zijn er overal in het land Opsterk-bijeenkomsten gehouden. Dat zijn er inmiddels ruim tweehonderd. Deze bijeenkomsten trekken gemiddeld 10 á 15 cliënten. Een prijsvraag voor het beste zorgplan zorgde rond de jaarwisseling voor extra aandacht. De competitie maakte duidelijk dat er in veel instellingen nog werk aan de winkel is.

Vanuit het LSR verzorgen trainers momenteel bijeenkomsten voor met name LG- en ZG-cliënten. Waar en wanneer deze bijeenkomsten plaatsvinden staat op www.opsterk.nl. Cliënten reageren over het algemeen heel positief op deze Opsterk-bijeenkomsten, zo vertellen de trainers van het LSR.

Het Opsterk-project loopt tot en met mei 2010. Aan het voortzetten van de werkzaamheden, ook na die tijd, wordt momenteel gewerkt. Belangstellenden kunnen voorlopig een beroep blijven doen op de Opsterk-organisatie. Zolang het zorgplan zo centraal staat in de gehandicaptensector, kunnen cliënten wel wat versterking gebruiken.

Hebt u belangstelling voor het bijwonen van een Opsterk-bijeenkomst? Of wilt u dat er in uw buurt zo’n bijeenkomst wordt gehouden? Neem dan contact op met Opsterk of met het LSR. Alle gegevens vindt u op www.opsterk.nl.


Presentaties brandveiligheid

In het kader van het rijksactieprogramma ‘brandveiligheid’ heeft het LSR, in samenwerking met verschillende cliëntenorganisaties, een handboek brandveiligheid en een signaleringslijst gemaakt.

Dit rijksactieprogramma krijgt een vervolg. In het kader van dit programma heeft het LSR vrijwilligers getraind om cliëntenraden te ondersteunen in het invullen van een signaleringslijst. Aan de hand van de uitkomsten van deze lijst kan een cliëntenraad adviseren hoe de zorginstelling haar brandveiligheid kan verbeteren. Verschillende raden hebben al een bezoek gehad van één van onze vrijwilligers. Raden kunnen zich nog steeds hiervoor aanmelden bij het LSR.

Presentaties

Om het onderwerp brandveiligheid nog beter op de agenda van de raad te krijgen, gaat het LSR in het najaar presentaties aan cliëntenraden geven. Raden krijgen tijdens deze presentaties verschillende handvatten die hen zullen helpen om dit belangrijke onderwerp te behandelen in de cliëntenraad. Zodra de data bekend zijn, krijgen alle raden een uitnodiging voor deze presentaties.

Mocht u meer informatie willen over dit project, dan kunt u contact opnemen met Dominique van ’t Schip, kwaliteitsadviseur LSR. d.vantschip@hetlsr.nl

Meer informatie over het rijksactieprogramma


Voorgestelde bezuinigingen zorg

Lagere uitkeringen, lager minimumloon, meer zelf betalen en schrappen in allerlei voorzieningen. Dat is de teneur van de bezuinigingsvarianten die de ambtelijke werkgroepen vandaag hebben gepresenteerd. Chronisch zieken en gehandicapten dreigen zwaarder getroffen te worden dan de rest van Nederland.

De ambtelijke werkgroepen hebben vandaag een reeks mogelijke bezuinigingen gepresenteerd. Vooral de bezuinigingen op zorg en inkomen kunnen chronisch zieken en gehandicapten onevenredig hard treffen. Juist omdat chronisch zieken en gehandicapten gemiddeld genomen een aanzienlijk lager inkomen dan de gemiddelde Nederlander hebben.

AWBZ

Er wordt aangestuurd op het sterk versoberen van de AWBZ. Voorgesteld wordt om de functie begeleiding volledig te schrappen. De hoop is dat gemeenten dan inspringen, terwijl bij eerdere bezuinigingen al is gebleken dat dit onvoldoende gebeurt. Familieleden en mantelzorgers moeten meer zorgtaken op zich gaan nemen. Hierdoor dreigt een nog zwaardere belasting voor mantelzorgers dan nu al het geval is. En als klap op de vuurpijl kunnen eigen bijdragen verder worden verhoogd, terwijl veel mensen met een beperking nu al met een stapeling van eigen bijdragen te maken hebben.

Eigen risico

Het beeld is dat chronisch zieken en gehandicapten minder aanspraak kunnen maken op zorg en voorzieningen en meer moeten betalen. Dat geldt ook op het terrein van de curatieve zorg. Voorgesteld wordt om het eigen risico te verhogen naar 775 euro, zonder dit te compenseren. Ook dit treft chronisch zieken onevenredig hard, omdat zij geen keus hebben: ze maken ook een hoog eigen risico volledig op. Daar komt dan nog een beperking van het basispakket bij en mogelijk nog 5 euro per huisartsenbezoek.

Arbeid en sociale zekerheid

De voorstellen van de werkgroepen zijn niet gericht op het aan het werk helpen van meer mensen. Terwijl dat het aangewezen recept zou zijn voor economisch herstel. In plaats daarvan wordt voorgesteld om fors te bezuinigen op re-integratiebudgetten. Daar bovenop worden de besparingen gezocht in het beperken van de hoogte en duur van uitkeringen en verlaging van het minimumloon. De rekening komt hiermee volledig te liggen bij de meest kwetsbare groepen op de arbeidsmarkt.

Onderwijs

Het budget voor onderwijs aan kinderen met een beperking wordt gekort met 565 miljoen. De rugzakmiddelen gaan met 20% omlaag, en de klassen in het speciaal onderwijs worden bijna 40 procent groter. De commissie geeft zelf aan dat dat ten koste zal gaan van de onderwijskwaliteit. Wat de CG-Raad betreft is dit voorstel dan ook bij voorbaat niet houdbaar.

Iedereen is het erover eens dat de kwaliteit van onderwijs aan kinderen met een beperking nu te laag is. Investeren in plaats van bezuinigen is nodig om de kansen op werken en een diploma voor deze kinderen te vergroten.

De rekening

De CG-Raad, waar het LSR lidorganisatie van is, vindt dat de politiek zich deze stapeling van effecten goed moet realiseren. Het is logisch dat de werkgroepen alleen naar de besparingsmogelijkheden hebben gekeken. Maar de politiek moet ook naar de consequenties van de maatregelen kijken. De rekening van veel maatregelen wordt bij gemeenten en samenleving gelegd. Maar nu al is duidelijk dat gemeenten en andere instanties niet de middelen hebben om de toegenomen zorgvraag op te vangen. Bovendien komt met het schrappen van de subsidie voor MEE-organisaties ook de onafhankelijke individuele begeleiding en advisering van chronisch zieken en gehandicapten te vervallen. Dit alles leidt tot maatschappelijke problemen en de vraag is of het op langere termijn echt bezuinigingen oplevert.


Mensen met een verstandelijke beperking dupe bezuinigingsplannen

De zorg, het onderwijs en de sociale zekerheid zullen komende jaren de grootste klappen krijgen. Dat bleek 1 april bij de presentatie van de heroverwegingen van twintig ambtelijke werkgroepen om te komen tot een bezuiniging van 18 miljard in vijf jaar tijd (tot 2015). Dat bezuinigen ‘pijn’ doet, is duidelijk. Maar Platform VG, waar het LSR bij is aangesloten, is verontwaardigd over de mate waarin mensen met een verstandelijke beperking worden getroffen als de plannen doorgaan. Gelijkwaardig meedoen in de samenleving is dan voor deze burgers rigoreus afgelopen.

Platform VG vindt het onbegrijpelijk dat deze kwetsbare burgers zulke zware klappen moeten opvangen, zeker na alle eerdere maatregelen (onder andere versobering AWBZ) De plannen hebben grote consequenties voor hen:

  • het recht op zorg voor mensen met een verstandelijke beperking wordt aangetast.
  • jonge kinderen met beperkingen krijgen geen goed onderwijs meer en geen zorgvuldig traject naar werk.
  • ouders van kinderen met verstandelijke beperkingen ontvangen niet meer de ondersteuning die zij nodig hebben om niet overbelast te raken.
  • volwassen mensen met een beperking kunnen nauwelijks meer participeren (meedoen) in de samenleving. Vereenzaming en verwaarlozing liggen dan voor de hand.

Zorg

De werkgroep Langdurige zorg wil ongeveer 4 miljard bezuinigen op de AWBZ. (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Onder andere door het opheffen van MEE. MEE wijst mensen de weg in de door de overheid onnodig complex gemaakte wereld van de zorg. Het idee dat de WMO (Wet maatschappelijke ondersteuning) de taak van MEE kan overnemen, is een illusie. De WMO functioneert nog steeds sterk onvoldoende. Ook begeleiding (individueel en collectief) zou niet meer onder de AWBZ moeten vallen maar een taak van de WMO moeten zijn. Overigens zouden mensen met een IQ hoger dan 70 - het gaat om bijvoorbeeld zwakbegaafde mensen en mensen met psychische problemen - helemaal geen AWBZ-zorg meer krijgen. Zij moeten zichzelf maar zien te redden.

De norm voor gebruikelijke zorg wil de werkgroep verhogen met 1,5 uur per week. Onder gebruikelijke zorg verstaat de overheid zorg die alle ouders aan hun kinderen moeten geven. De rek is er echter bij de gezinnen met een kind met een beperking allang uit: zij zijn nu al zwaar overbelast.

Ook als het gaat over het betalen van eigen bijdragen en eigen risico’s, worden gezinnen met een kind beperking harder getroffen dan de meeste Nederlanders. In de voorstellen van de werkgroep staat de afschaffing van de regeling Tegemoetkoming onderhoudskosten thuiswonende gehandicapte kinderen (TOG). De kosten die deze gezinnen moeten maken zijn vaak hoog en onvermijdelijk .

Onderwijs

De werkgroep Onderwijs stelt onder andere voor om terug te gaan naar het budget van 2003 voor zorgleerlingen. Om dat te realiseren wil de werkgroep het VSO (voortgezet speciaal onderwijs) met twee jaar bekorten voor leerlingen die zich op de arbeidsmarkt voorbereiden. Klassenvergroting in het Speciaal Onderwijs is een andere manier om te bezuinigen. De gevolgen zijn al ingecalculeerd: een aantasting van de onderwijskwaliteit. Het regulier onderwijs tot slot zal zonder extra ondersteuning zorgleerlingen moeten opvangen.


RVZ: actieve rol patiënt in zorgproces

De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) heeft advies uitgebracht over de rol van zorggebruikers en cliëntenorganisaties in de zorg. In een tweede advies zet de RVZ in op een verandering in de zorg waarbij de focus op zorg voor gezondheid ligt. 

Adviezen RVZ

Tijdens een persconferentie, waar het LSR ook bij aanwezig was, zijn de volgende twee rapporten gepresenteerd:

Het LSR is in een aantal bijeenkomsten door de RVZ geconsulteerd bij het opstellen van het rapport ‘de patiënt de sturende kracht’. Hierin adviseert de RVZ cliëntenorganisaties hun posities te versterken door de strategische inzet van internet.

Minder overheidssturing

Daarnaast geeft de RVZ aan dat cliëntenorganisaties minder door de overheid gestuurd moeten worden. Dat betekent ook dat subsidies moeten worden afgebouwd. Cliëntenorganisaties moeten gaan werken op basis van betaalde dienstverlening. Dat komt ook de klantgerichtheid ten goede vindt de RVZ. Het LSR heeft deze keuze al een aantal jaar geleden gemaakt: 80% van zijn beschikbare middelen komt inmiddels van betaalde diensten.

Preventie

Ten aanzien van veranderingen in de zorg draagt de RVZ krachtig uit dat de focus moet liggen op Gedrag en Gezondheid in plaats Zorg en Ziekte. Het LSR steunt dit pleidooi van harte. Preventie moet de komende jaren dan ook veel aandacht krijgen.


Zorgvuldig omgaan met bewaartermijn patiëntgegevens

Zorgverleners zijn niet verplicht om na vijftien jaar medische dossiers te vernietigen. Dat zegt demissionair minister Klink van VWS in een brief  aan het LSR en andere branche- en koepelorganisaties. Het kabinet is voornemens om de bewaartermijn wettelijk te verlengen.

Klink stelt dat zorgverleners verplicht zijn patiëntgegevens te bewaren als dat relevant is voor toekomstige zorgverlening. De vernietigingsplicht bestaat wel als de patiënt hier zelf om vraagt. Een uitzondering is als het bewaren van de gegevens voor een ander dan de patiënt van ‘aanmerkelijk belang’ is. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn bij erfelijke ziekten.

De minister vraagt in zijn brief de hulpverleners extra zorgvuldig om te gaan met het bewaren van medische dossiers. Wanneer de zorgverlener over wil gaan patiëntgegevens te vernietigen, doet hij er goed aan de patiënt hiervan op de hoogte moet stellen, stelt de minister. De patiënt kan dan aangeven of hij hier wel of niet mee akkoord gaat.


Ondersteunen cliënten Niet Aangeboren Hersenletsel

In zorginstellingen wonen en werken steeds meer cliënten met Niet Aangeboren Hersenletsel. Niet Aangeboren Hersenletsel kan iemand krijgen door bijvoorbeeld een herseninfarct, een hersentumor of door vergiftiging van de hersenen door alcohol of drugs. Cliënten die Niet Aangeboren Hersenletsel hebben, vragen om een eigen benadering en behandeling.

De extern ondersteuners en extern cliëntvertrouwenspersonen van het LSR worden daarom regelmatig geschoold en getraind in het omgaan met cliënten met Niet Aangeboren Hersenletsel. Zo kunnen zij hun taak en functie geheel afgestemd op de cliënt uitvoeren.


Netwerkbijeenkomst ambtelijk secretarissen

Vrijdag 28 mei vindt de zesde netwerkbijeenkomst voor ambtelijk secretarissen van cliëntenraden plaats. De netwerkbijeenkomst heeft als doel:

  • elkaar ontmoeten;
  • ervaringen, knelpunten en tips uitwisselen;
  • kennis en informatie opdoen over de functie van ambtelijk secretaris en het werk van de cliëntenraad.

Onderdelen programma:

Organisatie van medezeggenschap

In de ochtend besteden we aandacht aan het vergroten van de kennis over mogelijke vormen van medezeggenschap. Door ervaringen uit de praktijk zijn er verschillende modellen voor het organiseren van medezeggenschap ontstaan, zoals het huiskameroverleg, het vlindermodel en een medezeggenschapstructuur na bijvoorbeeld een fusie. Tijdens de bijeenkomst worden voorbeelden gepresenteerd. Vragen die centraal staan:

  • Welke modellen zijn er?
  • Hoe kun je als ambtelijk secretaris andere vormen van medezeggenschap stimuleren?
  • Hoe benut je de talenten van een ieder binnen medezeggenschap en welke rol heeft de ambtelijk secretaris hierbij?
  • Rol en positie van de ambtelijk secretaris

Als ambtelijk secretaris ben je geen lid van de cliëntenraad. Je invloed op het werk van de cliëntenraad is desondanks erg groot. In de middag gaan we met elkaar in gesprek over hoe groot je invloed is. Waar heeft de mate van invloed mee te maken? Waardoor wordt de positie van de ambtelijk secretaris bepaald? Welke rollen heeft de ambtelijk secretaris? Wanneer wissel je van rol en wat is het resultaat? Tijdens een interactieve werkvorm houd je jezelf en anderen een spiegel voor!

De netwerkbijeenkomst is alleen toegankelijk voor ambtelijk secretarissen van bij het LSR aangesloten cliëntenraden.

Meer informatie over de bijeenkomst


Regionale bijeenkomst lichamelijk gehandicaptenzorg

In mei en juni 2010 organiseert het LSR een aantal regionale bijeenkomsten voor cliëntenraden die lid zijn van het LSR. Het doel van de bijeenkomsten is:

  • elkaar ontmoeten;
  • ervaringen, knelpunten en tips uitwisselen;
  • kennis en informatie opdoen over het werk van de cliëntenraad en over belangrijke onderwerpen voor de cliëntenraad.

Onderwerpen:

Hoe maak je een verbeterplan?

Het is belangrijk om te weten wat cliënten van de zorg en begeleiding vinden. Daarom is er op veel locaties wel eens een onderzoek. Er worden dan vragen gesteld aan cliënten over wat er goed gaat op de locatie. Of wat er nog niet goed gaat op de locatie. Cliënten kunnen dan vertellen wat er goed gaat en wat er beter kan

Wat kan de cliëntenraad met de antwoorden uit een onderzoek?

De cliëntenraad kan dan advies geven. Over wat beter kan. De cliëntenraad kan ook een plan maken voor verbeteringen

Hoe kan de cliëntenraad dat doen?

Dit gaan we met elkaar ontdekken. We gaan samen een spel spelen over de verbeteringen. Dit zetten we in een plan. Dit is dan het verbeterplan.

Wanneer

Vrijdag 21 mei, vrijdag 28, vrijdag 4 juni en vrijdag 18 juni 2010

Meer informatie en aanmelding 21 mei

Meer informatie en aanmelding 28 mei

Meer informatie en aanmelding 4 juni

Meer informatie en aanmelding 18 juni


Verdiepingscursus medezeggenschap

U bent lid van de cliëntenraad of vertegenwoordigersraad en bekend met de rechten en mogelijkheden van de Wmcz. De cliëntenraad heeft zijn zaken goed op orde. Er zijn duidelijke reglementen en afspraken over de samenwerking met de bestuurder. De cliëntenraad kan gebruik maken van alle gewenste faciliteiten en heeft een heldere visie en werkplan.

Toch lukt het onvoldoende om datgene te bereiken waar de cliëntenraad voor staat. De adviezen leiden niet tot de gewenste resultaten en het effect van de cliëntenraad is niet goed zichtbaar in de organisatie. U heeft vaak het gevoel achter de feiten aan te lopen. En als het gaat om de speerpunten van de cliëntenraad, laat de bestuurder zich moeilijk overtuigen.

Herkent u dit? De Verdiepingscursus biedt u de mogelijkheid om vaardigheden te trainen en inzichten te verwerven die u helpen om meer resultaat te behalen.

Na het volgen van deze cursus heeft u:

  • inzicht in de beleidscyclus in de organisatie en de mogelijkheden om hier invloed op uit te oefenen;
  • handvatten voor een meer proactieve rol voor de cliëntenraad;
  • uw onderhandelingsvaardigheden getraind voor constructief overleg met de bestuurder.

De Verdiepingscursus vindt plaats op vrijdag 4 juni 2010 en is een vervolg op de Basiscursus. U volgt de Verdiepingscursus samen met leden van andere cliëntenraden in de curatieve sector en de gehandicaptenzorg (ouders en verwanten).

Kosten

Leden: € 225,- per persoon (inclusief lunch en cursusmateriaal).
Niet-leden: € 450, - per persoon.

Aanmelden

U kunt zich tot 2 weken voor de cursus aanmelden via het secretariaat van het LSR bij Lidy Ruyssenaars (info@hetlsr.nl) . Telefoon: 030-293 76 64. Na aanmelding ontvangt u een bevestiging en routebeschrijving.


Cursus medezeggenschap managers gehandicaptenzorg

U bent leidinggevende in een zorginstelling en cliëntmedezeggenschap is één van uw taken. Maar naast het cliëntperspectief heeft u ook nog te maken met goed financieel beleid, medewerkersperspectief, productieafspraken en eisen van de inspectie. Naast al deze belangen is er vaak tijdsdruk en dan moet u van de wet ook nog een beleidswijziging voorleggen aan de cliëntenraad; en die vergadert pas over drie weken…

Hierover organiseert het LSR een cursus speciaal voor managers in de gehandicaptenzorg. In de cursus komt aan bod:

  • welke taken schrijft de Wmcz voor aan managers;
  • hoe kunt u handen en voeten geven aan de cliëntgerichte visie van de organisatie en hoe kunt u medewerkers hierin mee nemen;
  • hoe kunt u om gaan met soms ogenschijnlijk tegenstrijdige wetgeving;
  • hoe betrekt u de cliëntenraad actief bij het dagelijks werk;
  • hoe kunt u de cliëntenraad coachen om juist onderwerpen vanuit cliëntperspectief op de overlegagenda te krijgen.

Deze cursus wordt gegeven op donderdag 27 mei 2010. Meer informatie


Bijeenkomst intern ondersteuners cliëntenraden

Vrijdag 7 mei vindt een netwerkbijeenkomst voor ondersteuners en coaches van cliëntenraden in de gehandicaptenzorg plaats. Deze netwerkbijeenkomst heeft als doel:

  • elkaar ontmoeten;
  • ervaringen, knelpunten en tips uitwisselen;
  • kennis en informatie opdoen over de functie van ondersteuner en het werk van de cliëntenraad.

De twee belangrijkste onderdelen van de bijeenkomst zijn:

  • De ondersteuner en de cliëntenraad; een twee-eenheid?
  • Het ondersteuningsplan; wat kan de cliëntenraad ermee?

Meer informatie


Nieuwe leden

De volgende cliëntenraden hebben zich bij het LSR aangesloten:

  • Centrale Cliëntenraad Carinova Leiboom Groep
  • Cliëntenraad Carint Thuiszorg Hengelo
  • Participatieraad Filadelfia Zorgverlening

Welkom!


 

Overige pagina informatie

Zoeken op deze website

Of bekijk een overzicht van alle pagina's via wegwijzer.

Recent door u bezocht

 

Servicemenu